Η GSC θα πάρει το βραβείο φωτογραφίας της Ακαδημίας

Τρία Μέλη της GSC για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά  υποψήφίιοι για τα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ, ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕ ΣΗΜΕΡΑ, ΣΤΗΝ ΚΑΘΙΕΡΩΜΕΝΗ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ, ΤΙΣ  ΤΕΛΙΚΕΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΒΡΑΒΕΙΑ 2014.
Ο πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου, κ.Βασίλης Κατσούφης, αφού ευχαρίστησε τη Nova και τη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών για την ουσιαστική και αδιάλειπτη στήριξη τους στην ΕΑΚ, είπε πως «η Ακαδημία δημιουργήθηκε σαν ένας «κοινός τόπος» που ενώνει όλους τους επαγγελματίες της 7ης Τέχνης, οι οποίοι ενεργά και σε διάρκεια, διαμορφώνουν το κινηματογραφικό τοπίο της χώρας. Φέτος, την 5ηχρονιά λειτουργίας της, ο στόχος αυτός φαίνεται πως έχει επιτευχθεί και με το παραπάνω. Οι συντριπτική πλειονότητα των Ελλήνων κινηματογραφιστών εμπιστεύονται την κρίση των μελών της ΕΑΚ, τα οποία ανταποκρίθηκαν θερμά, καθώς φέτος έχουν δικαίωμα ψήφου στα Βραβεία πάνω από 200 μέλη. Η σημασία που αποκτά ο ρόλος της ΕΑΚ στην κινηματογραφική κοινότητα είναι πλέον αδιαμφισβήτητη, είμαστε εδώ και συνεχίζουμε με ακόμα μεγαλύτερο ενθουσιασμό».

Τη τελετή απονομής των Βραβείων της ΕΑΚ 2014, θα παρουσιάσει ηΜίνα Ορφανού. Τη σκηνοθεσία ανέλαβε οΧρίστος Γεωργίουκαι τα κείμενα ηΖέτα Αλτσιτσιάδη. Την ενδυματολογική επιμέλεια έχει οΒασίλης Μπαρμπαρίτος, τους φωτισμούς οΒασίλης Κλωτσοτήρας, τη μουσική επιμέλεια οΔημήτρης Φριτζαλάς, την επιμέλεια ήχου ηΑλίκη Παναγή, ενώ θα υπάρξουν και διαδραστικές βίντεο – προβολές, από την ομάδαVirtualCortex, οι οποίες θα χαρακτηρίσουν αισθητικά το ύφος της βραδιάς.

Εκπροσωπώντας τη Nova, Μεγάλο Χορηγό της ΕΑΚ, η κυρία Αγάπη Κεφαλογιάννη, Διευθύντρια Προγράμματος, δήλωσε: «“Η Nova, παρά τις οικονομικές δυσκολίες που επικρατούν στις μέρες μας, συνεχίζει να στηρίζει το ελληνικό σινεμά και να το υποστηρίζει με κάθε δυνατή ευκαιρία.  Τρεις συμπαραγωγές της Nova (Ο Εχθρός Μου, September, Το Δέντρο και Η Κούνια) είναι υποψήφιες σε 18 κατηγορίες των φετινών βραβείων. Η απόφαση μας να στηρίξουμε για άλλη μια χρονιά τις ενέργειες της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, είναι μια ακόμη απόδειξη ότι πιστεύουμε στους Έλληνες κινηματογραφιστές και στην ανάδειξη του έργου τους”. Η κα. Κεφαλογιάννη αναφέρθηκε επίσης και στο Τιμητικό Βραβείο Nova, που φέτος θα απονεμηθεί στον κ. Κώστα Γαβρά. “Αυτός ο παγκοσμίου φήμης κινηματογραφιστής θα βρίσκεται ανάμεσα μας και είμαστε ιδιαίτερα χαρούμενοι που θα βραβεύσουμε έναν Έλληνα της διασποράς που κατάφερε να αφήσει το στίγμα του στον παγκόσμιο κινηματογράφο”.

Από την πλευρά του, ο κύριοςΧρήστος Καρράς, Εκτελεστικός Διευθυντής τηςΣτέγης Γραμμάτων και Τεχνών, εξέφρασε την ικανοποίηση του, καθώς η εδραιωμένη πια συνεργασία με την Ακαδημία δημιουργεί ένα πλαίσιο αμφίδρομης συνεισφοράς στα πολιτιστικά δρώμενα της πόλης.

Τέλος, ησυμβολαιογράφος κυρία Ουρανία Μικρού, αφού ανέφερε πως φέτος συμμετείχαν στη διαδικασία 20 ταινίες μεγάλου μήκους μυθοπλασίας, 13 ντοκιμαντέρ μεγάλου μήκους και 24 μικρού μήκους ταινίες, ανακοίνωσε πως μετά τη μυστική ψηφοφορορία που διεξήχθη μεταξύ των  μελών της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, από 27 έως 30 Μαρτίου 2014, οι υποψηφιότητες που περνούν στην τελική φάση της διαδικασίας απονομής των βραβείων, είναι:

ΤΕΛΙΚΕΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ
Βραβείο Ειδικών Εφφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Από τη Γη στη Σελήνη» ο Άγγελος Σπάρταλης.
2. Από την ταινία «Μικρά Αγγλία» οι Αντώνης Κοτζιάς και Αντώνης Νικολάου.
3. Από την ταινία «Τα Χρονικά του Δρακοφοίνικα: Αδάμαστος» οι Κωστής Αντωνίνης και Βαγγέλης Παπαευαγγελίου.

Βραβείο Μακιγιάζ
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Ο Εχθρός μου» η Δήμητρα Γιατράκου.
2. Από την ταινία «Μικρά Αγγλία» η Εύη Ζαφειροπούλου.
3. Από την ταινία «Miss Violence» οι Ιωάννα Συμεωνίδη και Μαίρη Σταυρακάκη.

Βραβείο Ήχου
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Ο Εχθρός μου» οι Στέφανος Ευθυμίου, Τσε Πανουσόπουλος και Γιώργος Μικρογιαννάκης.
2. Από την ταινία «Μικρά Αγγλία» οι Στέφανος Ευθυμίου, Κώστας Βαρυμποπιώτης και Τάκης Γιαννόπουλος.
3. Από την ταινία «September» οι Ντίνος Κίττου και Γιώργος Μικρογιαννάκης.

Βραβείο Ενδυματολογίας
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Ο Εχθρός μου» η Χριστίνα Χαντζαρίδου.
2. Από την ταινία «Μικρά Αγγλία» η Γιούλα Ζωιοπούλου.
3. Από την ταινία «Miss Violence» η Δέσποινα Χειμώνα.

Βραβείο Σκηνογραφίας
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Η Αιώνια Επιστροφή του Αντώνη Παρασκευά» η Πηνελόπη Βαλτή.
2. Από την ταινία «Μικρά Αγγλία» ο Αντώνης Δαγκλίδης.
3. Από την ταινία « Ο Χειμώνας» η Ελίζαμπεθ Σίουκ.

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Οι Αισθηματίες» ο Αλέξανδρος Βούλγαρης.
2. Από την ταινία «Ο Εχθρός μου» ο Άκης Δαούτης.
3. Από την ταινία «Μικρά Αγγλία» η Κατερίνα Πολέμη.
Βραβείο Μοντάζ
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Ο Εχθρός μου» ο Γιώργος Μαυροψαρίδης.
2. Από την ταινία «Μικρά Αγγλία» ο Τάκης Γιαννόπουλος.
3. Από την ταινία «Miss Violence» ο Νίκος Χελιδονίδης.

Βραβείο Φωτογραφίας
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Μικρά Αγγλία» ο Σίμος Σαρκετζής.
2. Από την ταινία «Miss Violence» η Ολυμπία Μυτιληναίου.
3. Από την ταινία «September» ο Γιώργος Μιχελής.

Βραβείο Β΄ Γυναικείου Ρόλου
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Το Δέντρο και η Κούνια» η Μιριάννα Καράνοβιτς.
2. Από την ταινία «Miss Violence» η Ρένα Πιττακή.
3. Από την ταινία « September» η Μαρία Σκουλά.

Βραβείο Β΄ Ανδρικού Ρόλου
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Ο Εχθρός μου» ο Γιώργος Γάλλος.
2. Από την ταινία «Μικρά Αγγλία» ο Χρήστος Καλαβρούζος.
3. Από την ταινία «Να Κάθεσαι και να Κοιτάς», ο Νίκος Γεωργάκης.

Βραβείο Α΄ Γυναικείου Ρόλου
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Μικρά Αγγλία» η Σοφία Κόκκαλη.
2. Από την ταινία «Μικρά Αγγλία» η Πηνελόπη Τσιλίκα.
3. Από την ταινία «September» η Κόρα Καρβούνη.

Βραβείο Α΄ Ανδρικού Ρόλου
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Η Αιώνια Επιστροφή του Αντώνη Παρασκευά» ο Χρήστος Στέργιογλου.
2. Από την ταινία «Ο Εχθρός μου» ο Μανώλης Μαυροματάκης.
3. Από την ταινία «Miss Violence» ο Θέμης Πάνου.

Βραβείο Σεναρίου
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Ο Εχθρός μου» ο Γιάννης Τσίρος.
2. Από την ταινία «Μικρά Αγγλία» η Ιωάννα Καρυστιάνη.
3. Από την ταινία «Miss Violence» οι Αλέξανδρος Αβρανάς και Κώστας Περούλης.

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Η Αιώνια Επιστροφή του Αντώνη Παρασκευά» η Ελίνα Ψύκου.
2. Από την ταινία «Το Δέντρο και η Κούνια» η Μαρία Ντούζα.
3. Από την ταινία «Wild Duck» ο Γιάννης Σακαρίδης.

Βραβείο Σκηνοθεσίας
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Ο Εχθρός μου» ο Γιώργος Τσεμπερόπουλος.
2. Από την ταινία «Miss Violence» ο Αλέξανδρος Αβρανάς.
3. Από την ταινία «September» η Πέννυ Παναγιωτοπούλου.

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Ο Έλβις είναι Νεκρός» ο Στέργιος Πάσχος.
2. Από την ταινία «Νικολέτα» η Λίζα Κέντερμαν.
3. Από την ταινία «Προάυλιο» η Ρηνιώ Δραγασάκη.
4. Από την ταινία «Travel Express» η Νατάσα Ξύδη.
5. Από την ταινία «Washingtonia» η Κωνσταντίνα Κοτζαμάνη.

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Λάμπουν στο Σκοτάδι» οι Παναγιώτης Ευαγγελίδης και Αμάντα Λιβανού.
2. Από την ταινία «Ο Μανάβης» ο Δημήτρης Κουτσιαμπασάκος.
3. Από την ταινία «Μήδεια» οι Νίκος Γραμματικός, Βαγγέλης Μαυρίκης και Ρένα Βουγιούκαλου.

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας
Υποψήφιοι (6 υποψήφιοι, λόγω ισοψηφίας):
1. Από την ταινία «Οι Αισθηματίες» οι Μαρίνα Δανέζη και Νίκος Τριανταφυλλίδης.
2. Από την ταινία «Ο Εχθρός μου» η Ελένη Κοσσυφίδου.
3. Από την ταινία «Μικρά Αγγλία» οι Κατερίνα Χελίώτη και Γιάννης Ιακωβίδης.
4. Από την ταινία μεγάλου μήκους «Miss Violence» οι Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Βασίλης Χρυσανθόπουλος και Αλέξανδρος Αβρανάς.
5. Από την ταινία μεγάλου μήκους «September» οι Πέννυ Παναγιωτοπούλου και Θανάσης Καραθάνος.
6. Από την ταινία μεγάλου μήκους«Wild Duck» οι Νίκος Φράγκος, Βένια Βέργου και Γιάννης Σακαρίδης.