Οι μικρές ταινίες στην Στέγη

 

Η Ένωση Ελλήνων Κινηματογραφιστών (GSC) και η Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση ρίχνουν… φως στους δημιουργούς πίσω από τις κάμερες. Για δύο ημέρες, στις 10 και 11 Μαΐου, έρχονται στο επίκεντρο οι αφανείς ήρωες της μαγείας του κινηματογράφου, οι Διευθυντές Φωτογραφίας.

Το κοινό θα έχει την δυνατότητα να παρακολουθήσει 28 ταινίες μικρού μήκους, αλλά και να ακούσει συζητήσεις με Διευθυντές Φωτογραφίας, που θα μας διαφωτίσουν για τον τρόπο που αντιμετωπίζουν το σενάριο,τις αισθητικές τους αναφορές και την επιλογή των μέσων με τα οποία μας ταξιδεύουν στο μαγικό κόσμο της εικόνας.

Προσκεκλημένοι δύο από τους πρωταγωνιστές των φετινών βραβείων Όσκαρ που θα μιλήσουν για τη δουλειά τους: ο Matyas Erdely, HSC και Διευθυντής Φωτογραφίας της βραβευμένης με Όσκαρ Ξενόγλωσσης Ταινίας Son of Saul, ο οποίος θα συζητήσει με τον Γιώργο Αρβανίτη, AFC,GSC και τον Δημήτρη Θεοδωρόπουλο, GSC, καθώς και ο Michael Paleodimos, Διευθυντής Φωτογραφίας της βραβευμένης με Όσκαρ Μικρού Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας Stutterer, ο οποίος θα συζητήσει με τον Γιάννη Σκοπετέα, Επίκουρο Καθηγητή Σκηνοθεσίας στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου.

Τέλος, ο τέως πρόεδρος της Διεθνούς Ένωσης Διευθυντών Φωτογραφίας IMAGO, Nigel Walters, BSC, θα τιμηθεί για την πολυετή προσφορά του, αλλά και για τη βοήθεια που έχει προσφέρει στο GSC.

Η εκδήλωση πραγματοποιείται με τη  χορηγία του Ιδρύματος Ωνάση και την στήριξη της Στέγης.

 

 

 

 

ΣΚΗΝΟΘΕΤΗΣ Δ. ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΕΝΑΡΞΗ ΤΙΤΛΟΣ ΤΑΙΝΙΑΣ
ΗΜΕΡΑ 1η (10/5)
Κ. Σαμαράς Σ. Σαρκετζής 18.00 Τρεις Αυγουλιέρες Παραλίγο Τέσσερις
Σ. Παππά Ολ. Μυτιληναίου 18.25 Whack
Ορ. Περετζής Π. Σαλαπάτας 18.39 Quantum
Αλ. Χαντζής Π. Μαντζανάς 18.59 Τσέλσι-Μπαρτσελόνα
Δ. Νάκος Γ. Φώτου 19.16 4η Μαρτίου
Λ. Αποστολοπούλου Φ. Μήτσης 19.31 Divitis Pauper
Sh. LaBeouf Ph.Papamichael 19.43 Maniac
19.53 ΔΙΑΛΛΕΙΜΑ
L. Nemes M. Erdely 20.15 With a little patience
20.29 ΣΥΖΗΤΗΣΗ
(Erdely-Αρβανίτης-Θεοδωρόπουλος)
B. Mirguet Γ. Αρβανίτης 21.40 Le Mort n’entend pas sonner les cloches
J. Rafa Θ. Μιχόπουλος 22.07 Gravediggers
Μ. Νικολακάκης Δ. Θεοδωρόπουλος 22.45 το πατάρι
Ν. Γκατζούλης Β. Κλωτσοτήρας 23.03 Ξιφομαχίες
Ρ. Δραγασάκη Χρ. Καραμάνης 23.13 Ο μπαμπάς μου, ο Λένιν και ο Φρέντυ
Ν. Πάστρας Π. Νούσιας 23.33 Ακρυλικό
ΗΜΕΡΑ 2η (11/5)
Β. Λουλές Γ. Αργυροηλιόπουλος 18.00 Ένας λαμπερός ήλιος
Ρ. Γάβρης Κ. Σταμούλης 18.36 Austerity
Τζ. Γρηγοράκης Cl. Bolivar 18.51 45 βαθμοί
Ακ. Πολύζος Δρακουλαράκος 19.05 Συνθήκη 10/60
Σ. Κέντερμαν Φρέντζος 19.25 Λευκό σεντόνι
Αν. Παπαδημητρίου Αλεξανδρής 19.44 Unchildishness
19.49 ΔΙΑΛΛΕΙΜΑ
20.10 ΒΡΑΒΕΥΣΗ Nigel Walters
B. Cleary M. Paleodimos 20.15 Stutterer
20.28 ΣΥΖΗΤΗΣΗ
(Paleodimos-Σκοπετέας)
Σπ. Διαμάντης H. Zambarloukos 21.40 Αψίδες
Αν. Κρατίδη Δ. Κασιμάτης 22.09 Στο κατώφλι
Φ. Παπαδόδημα Κ. Μαραγκουδάκη 22.28 Γιατί άμα, όμως
Δ. Γεράρδης Ηλ. Αδάμης 22.54 Σςςςς
Γ. Κατσάμπουλας Αρ. Θέος 23.09 Κυψέλη
Θ. Ψυχογυιός Γ. Γιανέλλης 23.24 Κάτι θα γίνει
Ν. Κολοβός Δ. Ευθυμιόπουλος 23.37 το σύκο